بورس چیست

بورس چیست؟

از بورس هیچ چیز نمی­دانم، چطور شروع کنم ؟

با چهار مرحله “آموزش رایگان بورس، شما درکمترین زمان، با بورس آشنا می شوید.

عناوین این چهار مرحله

1. بورس چیست؟

2 . چگونگی انجام خرید و فروش سهام

3 . شاخص کل و نماد شرکت ها

4 . آموزش سایت مدیریت فناوری بورس

همچنین میتوانید بجای مطالعه این چهار مرحله، از ویدئو آموزشی رایگان زیر استفاده کنید.

حجم: 76.2 مگابایت

سوال اصلی: “بورس چیست؟”

شرکت ها و کارخانه ها برای آنکه بتوانند سرمایه مورد نیاز پروژه ها و تولیدات خود را تامین کنند، تصمیم می گیرند تا همگی از یک نهاد قدرتمند بالادستی، درخواست کمک کنند.

این نهاد قدرتمند بالادستی به شرکت ها و کارخانه ها اعلام میکند که باید تمام اطلاعات شرکت خود را به صورت دقیق و شفاف ارائه دهند تا این نهاد بالادستی که نظم برایش خیلی مهم است بتواند سرمایه مورد نیاز این شرکت ها را تهیه کند و به آنها تحویل دهد.

اسم این نهاد قدرتمند بالادستی، “سازمان بورس” است.

سازمان بورس چگونه سرمایه مورد نیاز این شرکت ها را تامین می کند؟

این شرکت ها حاضر هستند تا با فروختن بخشی از شرکت خود، سرمایه جذب کنند. در این حالت سازمان بورس این قابلیت را دارد تا با جمع آوری پول های خرد و درشت مردم، سرمایه مورد نیاز شرکت ها را تامین کند.

در واقع بورس با امکاناتی که دارد، بستر مناسب، مطمئن و آسانی را برای جمع آوری پول های خرد و درشت مردم، و اختصاص آنها به کارخانه ها، فراهم میکند.

به برکت این اتفاق، هم چرخ کارخانه ها می چرخد و رشد میکنند و هم مردم از سود و درآمد آن کارخانه ها برخوردار میشوند.

نکته کلیدی

در بورس هر کس با حداقل 500 هزار تومان میتواند صاحب بخشی از یک کارخانه یا یک شرکت شود که این مزیت بسیار بزرگی است، زیرا امکان سرمایه گذاری برای افرادی که پول کمی دارند نیز فراهم میشود.

ویژگی اصلی بورس چیست؟

سازمان بورس هر شرکت را به میلیون ها قسمت ریز و مساوی تقسیم کرده است. اسم هرکدام از این قسمت های ریز، “سهم” است. معمولا قیمت هر سهم از یک کارخانه، بسیار ارزان است. مثلا قیمت هر سهم از شرکت ملی مس ایران برابر 700 تومان است. پس من و شما با پول اندک خود میتوانیم چند عدد سهم از شرکت ملی مس ایران را خریداری کنیم.

برای مثال اگر بخواهیم 10 عدد سهم از شرکت ملی مس ایران را خریداری کنیم، باید 7000 تومان پول پرداخت کنیم.

خرید تعدادی سهم از یک شرکت چه فایده ای دارد؟

توجه داشته باشید که “قیمت هر سهم از یک کارخانه ثابت نیست. همانطور که در بالا دیدید، شما با پرداخت 7000 تومان، صاحب 10 عدد سهم از شرکت ملی مس ایران هستید. حال اگر پس از گذشت مثلا یک هفته، قیمت هر سهم از شرکت ملی مس که برابر 700 تومان بود، افزایش پیدا کند و به قیمت900 تومان برسد، آنگاه شما صاحب 10 عدد سهم با قیمت هر سهم 900 تومان خواهید بود. پس یعنی پول شما از 7000 تومان به 9000 تومان افزایش یافته است.  

خرید سهام شرکت ها از دو جهت برای شما سود دارد

1 : با افزایش قیمت سهم، سرمایه شما افزایش می یابد.

2 : علاوه بر افزایش قیمت سهم، شرکت ها هر سال به سرمایه گذاران سود نقدی پرداخت میکنند.

مرحله دوم

خرید و فروش سهم شرکت ها

وظیفه اصلی بورس، ایجاد بستری است که مردم بتوانند در آن سهم شرکت ها را خرید و فروش کنند. مثلا شما هر زمان که تمایل داشتید میتوانید با مقدار پولی که در نظر دارید، سهام هر شرکتی را که بنظرتان مناسب است را خریداری کنید. همچنین هر زمان که خواستید میتوانید سهام هایتان را بفروشید.

چه چیزی باعث افزایش یا کاهش قیمت سهم یک شرکت میشود؟

روزانه میلیون ها عدد سهم از شرکت های مختلف بین افراد مختلف خرید و فروش میشود. افرادی که برای خرید سهام یک شرکت صف کشیده اند، آنهایی هستند که با استفاده از تحلیل و بررسی خود، امیدوارند که شرکت مورد نظر سوددِهی خوبی درآینده دور یا نزدیک خواهد داشت، پس به دنبال آن هستند تا سهام آن شرکت را خریداری کنند.

در این حالت وقتی سوددِهی شرکت افزایش پیدا کرد، به دنبال آن، قیمت سهم آن شرکت نیز افزایش می یابد، این افراد با فروش سهام هایشان به قیمت بالاتر سود خوبی کسب می کنند.

اما عده ای دیگر همزمان در حال فروش سهام های خود هستند و تمایلی به خرید ندارند. این افراد سهام های خود را که قبلا در گذشته ای دور یا نزدیک با قیمتی پایین تر از قیمت فعلی خریداری کرده بودند، حال وقتی می بینند که قیمت سهام افزایش یافته است، تصمیم میگیرند تا سهام هایشان را بفروشند و سود کسب کنند. این افراد سهام هایشان را به همان خریدارانی که در بالا توضیح دادم، می فروشند.

در بورس روزانه میلیون ها عدد سهم خرید و فروش میشود. اگر تعداد افرادی که میخواهند سهام شرکتی را خریداری کنند از تعداد افرادی که میخواهند سهام آن شرکت را بفروشند، بیشتر باشد، قیمت سهم آن شرکت افزایش خواهد یافت. یعنی خواهان سهام این شرکت زیاد است پس قیمتش افزایش خواهد یافت.

اما اگر تعداد فروشندگان سهم یک شرکت بیشتر از تعداد خریدارانش باشد، قیمت سهم آن شرکت کاهش خواهد یافت. چون فروشنده زیاد است و در مقابل هم کسی تمایل زیادی به خرید ندارد.

 پس افزایش یا کاهش قیمت سهم یک شرکت را، عرضه و تقاضا تعیین میکند. 

آیا خرید و فروش سهام زمان خاصی دارد؟

بله. بازه زمانی که سازمان بورس به خریداران و فروشندگان اجازه می دهد تا خرید و فروش انجام دهند، روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 12:30 ظهر است. روزهای پنج شنبه و جمعه بورس تعطیل است.

حال از چه طریق این خرید و فروش را انجام دهیم؟

دو قدم باید بردارید تا امکان خرید و فروش به شما داده شود.

قدم اول…  ثبت نام در سامانه سجام

قدم دوم…   مراجعه به کارگزاری

سجام

چگونگی ثبت نام در سامانه سجام

برای ثبت نام در سامانه سجام کافی است در گوگل سرچ کنید و وارد سایت آن شوید و مشخصات خود را وارد کنید. پس از ثبت نام، سامانه به شما یک کد رهگیری میدهد که باید آن را یادداشت کنید و به یکی از دفاتر پیشخوان نزدیک محل کار یا زندگی خود مراجعه کنید تا شمارا احراز هویت کنند. پس از احراز هویت، فرایند ثبت نام در سامانه سجام تکمیل شده است.

 قدم دوم

مراجعه به “کارگزاری”

کارگزاری
کارگزاری

کارگزاری بورس چیست؟

کارگزاری بورس، دفترهای معتبری هستند که مجوز های لازم را از سازمان بورس دریافت کرده اند و از هر لحاظ مورد تایید سازمان بورس می باشند. وظیفه آن ها این است که یک وبسایت و یک نرم افزار موبایلی طراحی کنند تا مستقیماً بتواند به هسته مرکزی معاملات بورس متصل گردد. شما با مراجعه حضوری (البته اخیرا برخی از کارگزاری ها امکان ثبت نام غیر حضوری را به وجود آورده اند) به یکی از این کارگزاری ها که نزدیک محل زندگی یا محل کار شماست، از کارمندان آن می خواهید که شما را ثبت نام کنند و برای شما “کدبورسی” صادر کنند.

پس از دریافت کدبورسی از کارگزاری، شما میتوانید با مراجعه به وبسایت کارگزاری یا نرم افزار آن، به صورت مستقیم اقدام به خرید و فروش سهام به صورت آنلاین کنید. در وبسایت هر کارگزاری، پنل معاملاتی آنلاین وجود دارد و شما میتوانید از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 12:30 ظهر وارد آن شوید و اقدام به خرید یا فروش سهام شرکت ها و کارخانه ها کنید. درحقیقت ابزار شما برای فعالیت در بورس، “وبسایت و نرم افزار معاملات کارگزاری است.

شما میتوانید از سایر آموزش های ما برای یادگیری نحوه انجام معامله و کارکردن با وبسایت معاملات، استفاده کنید. این آموزش به شما کمک میکند تا مهارت کافی برای معامله کردن سهام را فرا بگیرید و بصورت مستقل بتوانید سهام خرید و فروش کنید.

مرحله سوم

در این مرحله با مفهوم “شاخص کل” و ” نماد” آشنا می شوید.

شاخص کل چیست؟

اگر بخواهیم به زبان ساده بیان کنیم، شاخص کل، حال و روز و سودآوری تمام شرکت ها و کارخانه ها را به طور میانگین نشان میدهد. یعنی اگر شاخص کل افزایش یابد نشان دهنده آن است که سودآوری تمام شرکت ها به طور میانگین افزایش یافته و حال و روزشان خوب است. اما اگر شاخص کل کاهش پیدا کند، متوجه میشویم که شرکت ها و کارخانه ها سود و رشد مطلوبی ندارند.

نماد چیست؟

 روزانه در بورس سهام شرکت های بسیار زیادی معامله میشوند. سازمان بورس برای تک تک این شرکت ها یک نماد منحصر بفرد اختصاص داده است. نماد هر شرکت یک کلمه کوتاه است که در بورس بجای گفتن نام طولانی هر شرکت، از آن استفاده میشود. در واقع نماد، جایگزین اسم طولانی هر شرکت و کارخانه است.

مثلا بجای آنکه بگویند، شرکت ملی صنایع مس ایران، میگویند: فملی. یا بجای آنکه بگویند، شرکت کارخانجات قند قزوین، میگویند: “قزوین”. یا مثلا بجای گفتن شرکت تایدواترخاورمیانه، میگویند: “حتاید”.

انواع بازارها در بورس

در ایران دو دسته بازار وجود دارد.

 این دو دسته عبارت اند از بورس و فرابورس

تیم های فوتبال قوی و سطح بالا در لیگ برتر حضور دارند و تیم های ضعیف تر در لیگ دسته یک.

شرکت های بزرگ و قدیمی و سطح بالا در بورس حضور دارند و شرکت های اندکی ضعیف تر ، در فرابورس حضور دارند.

فرابورس نیز خود به تنهایی  به سه دسته تقسیم میشود.

 بازار اول فرابورس

 بازار دوم فرابورس

 بازار پایه فرابورس

بر مبنای این دسته بندی، شرکت های بزرگ و با سابقه، در بورس حضور دارند. پس از آنها، شرکت هایی که اندکی سابقه کمتری دارند، در بازار اول فرابورس قرار میگیرند. با همین ترتیب، شرکت ها با سابقه فعالیت بسیار کمتر، در بازار دوم فرابورس و درنهایت، شرکت های تازه تاسیس و ضعیف، در بازار پایه فرابورس قرار خواهند گرفت.

بازار پایه فرابورس چیست؟

این بازار مخصوص شرکت های تازه تاسیس و یا شرکت هایی است که شرایط و سطح لازم برای حضور در بازار های بالاتر و معتبر­تر یعنی بورس و بازار اول و دوم فرابورسرا ندارند یا به عبارتی ضعیف شده اند یا هستند.

مرحله آخر

آموزش وبسایت مدیریت فناوری بورس

سازمان بورس وبسایتی را طراحی کرده است که درآن “قیمت سهم” تمامی شرکت ها و کارخانه ها به صورت آنلاین و دقیق نمایش داده می شود. وبسایت “مدیریت فناوری بورس” به آدرس www.tsetmc.com   همان وبسایتی است که شما میتوانید از طریق آن، از آخرین قیمت هر سهم شرکت ها باخبر شوید. این وبسایت که توسط خود سازمان بورس مدیریت میشود، افزایش یا کاهش “شاخص کل” را نیز به صورت لحظه ای نشان میدهد.

از لینک زیر میتوانید به صفحه آموزش رایگان سایت مدیریت فناوری بروید:

آموزش سایت مدیریت فناوری بورس

 امیدواریم این چهار مرحله آموزش برای شما مفید بوده باشد.

تیم قله سود | نویسنده: میثم نسودی

منتظر نظر های شما کاربران عزیز هستیم. لطفا دیدگاه های خود را برای ما از زیر همین مطلب بفرستید. راستی اگر سوالی درمورد این مقاله برایتان پیش آمد زیر همین مطلب بپرسید تا ما به آن پاسخ دهیم.

عرضه اولیه

همه چیز درباره عرضه اولیه

این مقاله شامل “راهنمای کامل” خرید عرضه اولیه در بورس اوراق بهادار است. هر آنچه که باید درباره عرضه اولیه بدانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست