چه زمانی سهام خودرا بفروشیم
چه زمانی سهام خودرا بفروشیم

چه زمانی سهام خود در بورس را بفروشیم؟

اگر این سوال در ذهن شماست که بهترین زمان برای فروختن سهام های خود در بورس چه زمانی است، نشان می دهد که آستانه فروختن سهام های خود هستید.

اما علت ایجاد این سوال در ذهن سرمایه گذاران بورس بعد از گذشت چند ماه چیست؟

بیایید فرض کنیم شما چند ماه پیش سهام شرکتی را خریداری کرده اید و امروز ناخودآگاه این سوال در ذهنتان پیش می آید که چه زمان باید سهام خودم را بفروشم.

ناگهان از خود می پرسید که چرا باید سهام خودم را بفروشم؟

سرمایه گذاران معمولا به دلایل زیر قصد دارند سهام خودشان را بفروشند :

دلیل اول: نمی توانند آینده سهامشان را پیش بینی کنند.

افراد در روزهای اولین خرید سهامشان ذوق و انرژی دارند و به این زودی ها ممکن است در فکر فروش سهام خود نباشند اما با گذشت زمان از ذوق افتاده و ناخوآگاه از خود می پرسند که چه می شود اگر سهامم را بفروشم؟

دلیل دوم: شخصیت آن ها پر از استرس و نگرانی است.

افرادی که در بیشتر روزهای زندگی از استرس بالایی برخوردارند و معمولا راجع به هر موضوعی از خود نگرانی بروز می دهند همان افرادی هستند که اگر سهامی را خریداری کنند، با گذشت مدتی، احساس می کنند که باید هرچه سریعتر آن را بفروشند و به این استرس و نگرانی خود پایان دهند.

دلیل سوم: از روند سودآوری خود راضی نیستند.

یکی از مهمترین علت های فروش سهام این است که سهامدار از داشتن سهام خود کلافه شده است و از راکد ماندن آن راضی نیست. زیرا رشد چندانی در این مدت نکرده است.

دوست دارد هرچه زودتر از دستش خلاص شود و به سراغ شرکتی دیگر برود.

او بالاخره سهام خود را می فروشد و بعد از آن ناگهان متوجه می شود که سهامش شروع به رشد می کند.

در این حالت او عصبانی است که چرا سهام خود را فروخته است و ای کاش کمی بیشتر تحمل می کرد.

یک قانون وجود دارد که می گوید : دقیقاً زمانی که حسابی کلافه شده ای و قصد داری سهامت را بفروشی، بهتر است دست نگه داری و کمی بیشتر صبر کنی.

بورس مانند حساب های بانکی نیست که ماهیانه سود برساند.

بورس ممکن است در طول یک سال، مثلا از فروردین تا دی ماه اصلاً رشد نکند اما ناگهان در بهمن ماه آنچنان رشد کند که از تمام میانگین ها عبور کند.

پس حرفه ای عمل کنید. بورس ذاتی حیله گر دارد. او سعی میکند شما را کلافه کند تا از آن خارج شوید.

اما شما صبر داشته باشید و آرامش خودتان را از دست ندهید تا از جهش های بورس بی بهره نمانید.

بهترین زمان برای فروش سهام در بورس چه زمانی است؟

 به یاد داشته باشید که تنها زمانی باید سهامتان را در بورس به فروش برسانید که میخواهید خانه بخرید یا ازدواج کنید.

به غیر از این موارد به هیچ عنوان نباید دست به سهام هایتان در بورس بزنید.

بورس ذاتی حیله گر اما در عین حال بسیار با وفا دارد. او قصد ندارد ماهیانه شما را با سود های ناچیز سرگرم کند. او انتظار دارد شما صبر داشته باشید و منتظر چندین برابر شدن پول خود باشید.

پس به خاطر داشته باشید تنها در صورتی که میخواهید خانه بخرید حق دارید سهامتان را بفروشید در غیر اینصورت حتی سهام های قدیمی که سالهای دور خریداری کرده بودید را نباید به فروش برسانید.

ورن بافت مدیر عامل شرکت برکشایر هاتاوی می گوید: وقتی من جوان بودم تعداد 700 عدد سهم از شرکت کوکاکولا خریداری کرده بودم و یادم هست آن را به مدت 12 سال نگه داشتم و هر ماه به تعداد سهام خود در کوکاکولا اضافه می کردم زیرا سهام هایم بیشتر از پول نقد توی جیبم برایم ارزش دارند.

درمورد ازدواج

انتظار می رود که شما تاکنون به عنوان فردی که قصد موفق شدن در بورس را دارد، تمام پول خود را در بورس سرمایه گذاری کرده باشد.

مقصود از اینکه بیان شد در صورتی که قصد ازدواج دارید می توانید سهام هایتان را بفروشید زیرا تصور می شود که شما هیچ پول نقدی ندارید و تمام پولتان در بورس است.

به خاطر داشته باشید که پس از ازدواج مسئولیت شما چندین برابر شده است و باید بلافاصله بعد از ازدواج تمام نقدینگی خود را وارد چرخه سرمایه گذاری در بورس کنید و زمان را از دست ندهید.

همیشه حرفه ای باشید و موفق.

تیم قله سود | نویسنده: میثم نسودی

منتظر نظر های شما کاربران عزیز هستیم. لطفا دیدگاه های خود را برای ما از زیر همین مطلب بفرستید. راستی اگر سوالی درمورد این مقاله برایتان پیش آمد زیر همین مطلب بپرسید تا ما به آن پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست