چقدر سرمایه برای "شروع سرمایه گذاری" در بورس اختصاص دهیم؟
چقدر سرمایه برای “شروع سرمایه گذاری” در بورس اختصاص دهیم؟

چقدر سرمایه برای “شروع سرمایه گذاری” در بورس اختصاص دهیم؟

بگذارید از یک مثال شروع کنیم، شما وقتی قصد خرید چیزی را دارید، مثلا در نظر دارید اتومبیلی را خریداری کنید، قطعا به این فکر میکنید که چه مقدار پول حاضر هستید برای خرید خودرو هزینه کنید.

ممکن است شما پول خیلی زیادی داشته باشید اما فقط بخشی از آن را به خرید خودرو اختصاص خواهید داد. شما قرار نیست تمام سرمایه خود را صرف خرید اتومبیل کنید. پس دانستن اینکه به هر موضوعی در زندگی چقدر پول اختصاص داده شود، بسیار مهم است.

با دیدن کیک شکلاتی عاشق آن نشوید

یکی از دوستانم تعریف میکرد که وقتی نوجوان بود علاقه ی شدیدی به کیک شکلاتی داشت. او روزی به مسابقه ای میرود. محل برگزاری مسابقه با محل زندگی اش فاصله زیادی دارد. او پس از پایان مسابقه وقتی درحال قدم زدن به سمت ایستگاه اتوبوس بود تا به خانه برگردد، ناگهان توجه اش به ویترین مغازه ای جلب میشود که یک کیک شکلاتی خیلی جذاب و خوشمزه در آن است.

او که با دیدن کیک شکلاتی عاشق آن شده بود، تقریبا تمام پول خود را برای خرید کیک صرف خرید میکند تا آن را همراه خود به خانه بیاورد. غافل از اینکه او برای برگشت به خانه به مقداری پول نیاز دارد. درحالیکه قسمتی از کیک را خورده بود سوار اتوبوس میشود و ناگهان می­فهمد که مشکلی رخ داده است.

او با کلی زحمت دوباره به شیرینی فروشی برمی گردد و پس از کلی التماس، شیرینی فروش حاضر میشود کیک را پس بگیرد اما در عوض پول اندکی به دوستم داد تا فقط بتواند به خانه برگردد. این یعنی تاوان عاشقانه به سمت چیزی رفتن.

وارد شدن به بورس برای سرمایه گذاری باید با بررسی وضعیت توان مالی خود انجام گیرد. قبل از اختصاص سرمایه برای ورود، باید حتما توجه داشت که این پول باید مبلغی باشد که درصورت از دست رفتن تمام آن، زندگی شما دچار اختلال و آسیب جدی نخواهد شد.

زیرا فعالیت در بازار بورس نیازمند مهارت است و سرمایه گذاری در آن مانند سپرده های بانکی آسان نیست. در صورتی که روش های تحلیل سهام را نیاموخته باشید، ممکن است دچار ضرر شوید. منظور آنست که بهتر است پولی که در حسابتان به صورت مازاد مانده است و استفاده ای از آن نمی شود را به این امر اختصاص دهید. اگر مقداری پول در حسابتان وجود دارد و مازاد است اما میدانید که در آینده ای نزدیک هزینه های واجبی خواهید داشت که باید صرف آن شود، باید از اختصاص آن پول برای سرمایه گذاری اجتناب کنید، چون میدانید بزودی به آن نیاز خواهید داشت.

اختصاص سرمایه به بورس مانند رفتن به سفر حج است. گفته میشود که مسلمان در صورتی میتواند به سفر حج برود که مطمئن باشد بعد از بازگشت از سفر حج، پول کافی برای ادامه زندگی خود را خواهد داشت و زندگی او دچار اختلال نخواهد شد. بورس هم همینطور است.

پس امید آن است که با در نظر گرفتن این نکته، سرمایه گذاری موفقی داشته باشید.

تیم قله سود | نویسنده: میثم نسودی

منتظر نظر های شما کاربران عزیز هستیم. لطفا دیدگاه های خود را برای ما از زیر همین مطلب بفرستید. راستی اگر سوالی درمورد این مقاله برایتان پیش آمد زیر همین مطلب بپرسید تا ما به آن پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست