نقشه بازار چیست و چه اطلاعاتی به ما میدهد؟

نقشه بازار بورس چیست؟

نقشه بازار بورس در واقع نمایی کلی از وضعیت تمام شرکت های موجود در بورس است. یعنی تک تک سهام های موجود در بورس با نماد هایشان در این نقشه وجود دارند.

توجه: اطلاعات نقشه بازار ثابت نیست و در ساعات معاملاتی (یعنی از ساعت 9 تا 12:30) به صورت لحظه ای تغییر می کند. و بعد از اتمام آن روز معاملاتی تا شروع روز بعد ثابت می ماند.

در این نقشه، نمادها بر اساس حوزه های فعالیتشان دسته بندی شده اند. برای مثال نماد فملی (شرکت صنایع ملی مس ایران) در نقشه بازار در دسته بندی فلزات اساسی قرار دارد.

چگونه نقشه بازار بورس را را بیاوریم؟

نقشه بازار بورس را میتوان از سایت مدیریت فناوری بورس، برخی از کارگزاری ها و همچنین سایت های دیگر مشاهده کرد. ما در این مقاله از سایت مدیریت فناوری بورس برای آموزش شما کاربران عزیز استفاده میکنیم.

ابتدا به سایت مدیریت فناوری بورس به آدرس زیر مراجعه کنید:

tsetmc.com

همانطور که در تصویر زیر می بینید کافیست روی نماد نارنجی رنگ کلیک کنید:

نحوه نمایش نقشه بازار

بعد از کلیک روی آیکون بالا، صفحه ای مشابه تصویر زیر بارگذاری میشود که همان نقشه بازار بورس است.

صفحه نقشه بازار

چرا بعضی از شرکت ها ابعادشان در نقشه بازار بزرگتر است؟

بعضی از شرکت ها مثل شستا (سرمایه گذاری تامین اجتماعی) در نقشه بازار ابعاد بزرگتری را به خود اختصاص داده اند. در واقع شاخص سایز بندی ابعاد این مستطیل ها را سایت ارائه دهنده نقشه بازار انتخاب می کند. مثلا سایتی بر اساس ارزش معاملات شرکت سایز بندی ابعاد را انجام می دهد.

برخی از شاخص های سایز بندی ابعاد عبارت اند از:

  • ارزش معاملات شرکت
  • حجم معاملات
  • ارزش شرکت

رنگ بندی نقشه بازار چگونه انجام شده است؟

رنگ بندی نقشه فقط از 2 رنگ سبز و قرمز تشکیل شده است. اگر رنگ مستطیل یک شرکت سبز بود، یعنی قیمت آخرین معامله آن شرکت رشد کرده است و اگر منفی بود، یعنی قیمت آخرین معامله آن شرکت پایین آمده است.

خب، همگی میدانیم که دامنه نوسان قیمت یک شرکت در یک روز معاملاتی فقط می تواند 5 درصد رشد کند یا کاهش پیدا کند. اگر رنگ مستطیل یک شرکت در نقشه بازار، سبزِ روشن بود، یعنی به 5 درصد، رشد قیمت آن شرکت نزدیک تر است. و هر چه قدر که سبز پر رنگ تر شود یعنی رشد آن کمتر بوده است.

دقیقا همین اتفاق برای رنگ قرمز هم رخ می دهد و هرچه قرمز کم رنگ تر باشد یعنی بیشتر قیمت آن شرکت کاهش یافته است.

چه اطلاعاتی میتوان از نقشه بازار بدست آورد؟

در حالت عادی نقشه بازار دسته بندی ها، نام نماد ها و درصد تغییر قیمت آخرین معامله را نشان می دهد. ولی ما میتوانیم اطلاعات بیشتری را با بردن علامت موس روی سهام مورد نظر بدست آوریم. اطلاعاتی مانند:

  • نام کامل شرکت
  • قیمت پایانی
  • آخرین معامله
  • تعداد سهام معامله شده در آن روز
  • و …
نماد شتران در نقشه بازار
نماد شتران در نقشه بازار

موفق و سربلند باشید

تیم قله سود | نویسنده: میثم نسودی

منتظر نظر های شما کاربران عزیز هستیم. لطفا دیدگاه های خود را برای ما از زیر همین مطلب بفرستید. راستی اگر سوالی درمورد این مقاله برایتان پیش آمد زیر همین مطلب بپرسید تا ما به آن پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست