"صندوق سرمایه گذاری" چیست؟

“صندوق سرمایه گذاری” چیست؟

صندوق­ سرمایه ­گذاری دفتری است که از تعدادی کارمند متخصص و یک مدیر صندوق تشکیل شده است و همچنین مجوزهای قانونی را سازمان بورس دریافت کرده اند.

شما با مراجعه به آن ها و تحویل دادن پول خود به آنها، در بورس سرمایه گذاری می کنید. این صندوق ها پول شما را در چند شرکت مختلف سرمایه گذاری می کنند و انتخاب اینکه در چه شرکت هایی سرمایه گذاری کنند، به اختیار و صلاح دید مسئولین صندوق است و شما در انتخاب شرکت ها هیچ حق انتخابی ندارید.

شما با قراردادن پول خود در این صندوق ها از سود ماهیانه برخوردار خواهید شد که تقریبا معادل 20 الی 23 درصد است.

شما هر زمان که تمایل داشتید می توانید پول خود را از این صندوق ها خارج کنید.

در ایران تعداد زیادی صندوق سرمایه گذاری وجود دارد. شما قبل از سرمایه گذاری باید شرایط و الزامات این صندوق ها را مورد بررسی قرار دهید و هر کدام که برای شما مناسب تر بود را انتخاب کنید.

قبل از سرمایه گذاری در صندوق ها به چه نکاتی توجه کنیم؟

توجه داشته باشید که سرمایه گذاری در صندوق ها، یک سرمایه گذاری بلند مدت است.

بدین صورت که شما نمی توانید مانند حساب های بانکی هر زمان که دوست داشتید اندکی از پولتان را خارج کنید و فردای آن روز دوباره بخواهید آن را در صندوق قرار دهید.

علت آن این است که این صندوق ها پولی را که شما به آنان می دهید را صرف خرید سهام شرکت ها می کنند. مسئولین صندوق زمان و انرژی زیادی را صرف تحلیل شرکت ها و شناسایی فرصت های سرمایه گذاری می کنند.

به زبان ساده اگر شما بخواهید بعد از قراردادن پول خود در صندوق، بلافاصله آن را بیرون بکشید، عملاً تمام زحمات متخصصین صندوق را به هدر داده اید.

به این دلیل است که در شرایط بعضی از صندوق ها حداقل زمان سرمایه گذاری درج شده است. مثلا شما به مدت دو ماه نباید به پول خود دست بزنید.

صندوق های سرمایه گذاری چه فرقی با سپرده های بلندمدت بانکی دارند؟

تفاوت اول

سپرده های بلندمدت بانکی سود ماهیانه ای معادل 18 درصد به شما اختصاص می دهند. درحالی که سودی ماهیانه صندوق های سرمایه گذاری معادل 20 الی 24 درصد است.

تفاوت دوم

میزان سود سپرده های بلندمدت بانکی در طول سالیان، ثابت است. یعنی آنان هیچگاه به شما بیشتر از 20 درصد سود اختصاص نخواهند داد.

اما از آنجایی که صندوق های سرمایه گذاری پول شما را صرف خرید سهام شرکت ها و سرمایه گذاری در بورس می کنند، با افزایش رشد کارخانه و سودآوری آن ها به همان نسبت درآمد صندوق ها نیز بیشتر می شود.

در این صورت پول شما در عرض مدت کمی مثلاً شش ماه رشد بسیار چشم گیری خواهد کرد.

چند سال اخیر مخصوصاً از ابتدای سال 97 سودآوری بورس به طرز چشم گیری افزایش یافته است و این ناشی از تغییر روندها و تصمیمات جدی شرکت ها و کارخانه ها برای رشد و حضور در بازار های جهانی است.

از آنجایی که صندوق ها در بورس سرمایه گذاری می کنند، شما نیز می توانید از منافع این رشد چند برابری بهره مند شوید. درحالی که حساب های خاک خورده بانکی هیچگاه این امکان را ندارند.

بهتر است افراد پول های درشت و مازاد خود را در صندوق های سرمایه گذاری قرار دهند و باقی وجه نقد خود را برای خرید و پرداخت هزینه های زندگی در حساب های کوتاه مدت بانکی سپرده گذاری کنند.

تیم قله سود | نویسنده: میثم نسودی

منتظر نظر های شما کاربران عزیز هستیم. لطفا دیدگاه های خود را برای ما از زیر همین مطلب بفرستید. راستی اگر سوالی درمورد این مقاله برایتان پیش آمد زیر همین مطلب بپرسید تا ما به آن پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست