etf-investment

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) چیست؟

صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF) نوعی اوراق بهادار است که شامل مجموعه ای از اوراق بهادار (مانند سهام) است که اغلب یک شاخص اساسی را دنبال می کند، اگرچه آنها می توانند در هر بخش از صنعت سرمایه گذاری کنند یا از استراتژی های مختلف استفاده کنند. ETF از بسیاری جهات شبیه صندوق های سرمایه گذاری مشترک است. با این حال، آنها در بورس ها و سهام ETF در طول روز دقیقاً مانند سهام عادی قابل معامله است.

به ETF صندوق سرمایه گذاری قابل معامله گفته می شود، زیرا درست مانند سهام در بورس معامله می شود. قیمت سهام ETF در طول خرید و فروش سهام در بازار تغییر خواهد کرد. این برخلاف صندوق های سرمایه گذاری مشترک است که قابل معامله نیستند و پس از بسته شدن بازارها فقط یک بار در روز معامله می شوند. بعلاوه، ETF ها در مقایسه با صندوق های سرمایه گذاری معمولاً مقرون به صرفه تر و دارای نقدینگی بیشتری هستند.

مزایا و معایب صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله (ETF)

ETF هزینه های متوسط کمتری را ارائه می دهد زیرا خرید تمام سهام موجود در سبد سهام ETF برای سرمایه گذار گران تمام می شود. سرمایه گذاران فقط یک معامله برای خرید و یک معامله برای فروش باید انجام دهند که منجر به کارمزد کارگزار کمتری می شود، زیرا معاملات معدودی توسط سرمایه گذاران انجام می شود. کارگزاران معمولاً برای هر معامله کمیسیون می گیرند.

مزایا:

  • دسترسی به بسیاری از سهام در صنایع مختلف
  • مدیریت ریسک از طریق متنوع سازی
  • نسبت کم هزینه و کارمزد کارگزار کمتر
  • ETF هایی وجود دارند كه بر صنايع هدفمند تمركز دارند

معایب:

  • ETF هایی که به طور فعال مدیریت می شوند، هزینه های بالاتری دارند
  • کمبود نقدینگی مانع معاملات می شود
  • تمرکز صنعت واحد ETF ها تنوع را محدود می کند

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست