صف خرید و فروش یعنی چه؟ و چطور متوجه شویم یک سهام در صف خرید یا فروش است؟

صف خرید و فروش یعنی چه؟ و چطور متوجه شویم یک سهام در صف خرید یا فروش است؟

خوب دقت کنید برای مثال زمانی فرا می رسد که کنسول های بازی جدید در بازار عرضه خواهند شد. در این حالت معمولا در فروشگاه های مخصوص کنسول های بازی معمولا تجمع زیادی برای خرید این کنسول های بازی ایجاد می شود.

در بازار بورس نیز به همین شکل است. زمانی که سرمایه گذاران برای خرید سهام شرکتی تجمع می کنند در حقیقت صف خرید برای سهام آن شرکت ایجاد می شود.

زمان هایی اتفاق می افتند که هزاران نفر برای خرید سهام یک شرکت خاص صف می کشند.

چرا مردم برای خرید سهام یک شرکت صف می کشند؟

این سرمایه گذاران معمولا با استفاده از مهارت های تحلیل سهام متوجه شده اند که قرار است بزودی روند صعودی و رشد قیمت در این سهام مورد نظر اتفاق بیفتد، بنابراین برای خرید سهامش صف کشیده اند.

زمانی که تعداد خریداران از فروشندگان آن سهام بیشتر باشد، قیمت سهام آن شرکت افزایش خواهد یافت.

از کجا بفهمیم در کدام شرکت ها صف خرید یا فروش تشکیل شده است؟

از طریق وبسایت مدیریت فناوری بورس به آدرس زیر:

www.tsetmc.com

شما زمانی که صفحه اختصاصی هر شرکت را در وبسایت مدیریت فناوری بورس باز کنید می توانید وضعیت صف خرید و فروش سهام مورد نظر را به طور لحظه ای مشاهده کنید.

اگر با نحوه کار کردن با وبسایت مدیریت فناوری بورس (تابلو خوانی) آشنا نیستید، می توانید از آموزش رایگان آن از طریق لینک زیر استفاده نمایید.

آموزش سایت مدیریت فناوری بورس

در شکل زیر صف خرید و فروش یک سهام نشان داده شده است و همانطور که مشاهده می کنید تعداد 1003 نفر برای خرید سهام این شرکت مورد نظر صف کشیده اند و در مقابل هم تعداد خیلی کمی تمایل به فروش سهام هایشان دارند.

صف خرید یک سهام
صف خرید یک سهام

همین موضوع باعث می شود قیمت سهام آن شرکت افزایش قابل توجهی در این روز معاملاتی داشته باشد.

حال در مقابل سهام دیگری را برای شما مثال می زنم که صف فروش سنگینی دارد و سهامداران زیادی برای فروش سهام هایشان صف کشیده اند.

چرا آن ها برای فروش سهام هایشان صف کشیده اند؟

آن ها عده ای هستند که سهام هایشان را در گذشته در قیمتی پایین تر خریداری کرده بودند و اکنون تعداد زیادی از آن ها تصمیم گرفته اند که همین میزان سودی که کرده اند کافی است و برای فروش سهام هایشان صف کشیده اند.

هر چه افراد بیشتری در یک زمان یکسان تصمیم به فروش سهام هایشان بگیرند، صف سنگین تری برای فروش سهام شکل خواهد گرفت و قیمت نیز در آن روز معاملاتی به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

به تصویر زیر از صف فروش یک سهام دقت کنید تا متوجه شوید یک صف فروش به چه شکل است:

صف فروش یک سهام
صف فروش یک سهام

همانطور که می بینید تعداد 484 نفر برای فروش سهام صف کشیده اند.

در مقابل هم کسی برای خرید سهام تمایلی ندارد.

حال نکته اینجاست:

تحلیل تکنیکال و روش های مرتبط با آن قصد دارد تا به سرمایه گذار دیدگاه ها و توانمندی های لازم در جهت پیش بینی قیمت سهام و روند صعود و نزول قیمت را ارائه کند.

سرمایه گذاران تکنیکال با استفاده از شناسایی فرصت های خرید و فروش اقدام به خرید و فروش مجموعه سهام های خود در زمان ها مناسب می کنند تا بیشترین سود را از بازار سرمایه کسب کنند.

نکات حرفه ای صف خرید و فروش

شما اگر قصد خرید سهام یک شرکت خاص را داشته باشید و دقیقاً زمانی، اقدام به گذاشتن سفارش خرید (اردر) کنید که صف خرید است و مثلا 800 نفر در صف خرید باشند، ممکن است تا موفق به خرید سهام نشوید.

در اما اگر به موقع سفارش گذاری کرده باشید ممکن است حتی وقتی صف خرید وجود دارد نیز موفق به خرید سهام شوید.

پس شایسته است زمانی ک قصد خرید سهام یک شرکت را دارید، هرچه زودتر اقدام سفارش گذاری (اردر گذاری) سهام کنید و فرصت را از دست ندهید.

در حالت مقابل هم اگر زمان فروش سهام هایتان فرا رسیده باشد و شما قصد فروش سهام را داشته باشید، بهتر است در همان شروع روز معاملاتی اقدام به سفارش گذاری فروش خود کنید چرا که اگر صف سنگین فروش ایجاد شود و کسی هم مانند شکل بالا تمایلی به خرید نداشته باشد، به احتمال زیاد موفق به فروش سهام هایتان در آن روز معاملاتی نشوید و می بایست فردا از نو سفارش فروش خود را قرار دهید.

بهترین باشید و سربلند

تیم قله سود | نویسنده: میثم نسودی

منتظر نظر های شما کاربران عزیز هستیم. لطفا دیدگاه های خود را برای ما از زیر همین مطلب بفرستید. راستی اگر سوالی درمورد این مقاله برایتان پیش آمد زیر همین مطلب بپرسید تا ما به آن پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست