سامانه تدان چیست؟ و چه کاربردی در بورس دارد؟

سامانه تدان چیست؟ و چه کاربردی در بورس دارد؟

سامانه تدان در حقیقت یک وبسایت است که در آن تعدادی از موسسات سبدگردان و کارشناسان صندوق های سرمایه گذاری در آن حساب کاربری دارند و در زمان هایی که قیمت سهام شرکت های مختلف نوسانات شدیدی را تجربه می کند، سازمان بورس به این کارشناسان صندوق های سرمایه گذاری این فرصت را می دهد تا سوالات خود را از مدیرعامل شرکت های مربوطه بپرسند و در مرحله بعدی مدیرعامل آن شرکت ها پاسخ این سوالات را در همین سایت تدان ارسال می کنند.

در نهایت این سوال ها و پاسخ مدیرعامل شرکت مورد نظر در همین سایت تدان منتشر می شود و همچنین در وبسایت کدال نیز منتشر می شود.

اگر با وبسایت کدال آشنا نیستید می توانید از ویدیو کوتاه زیر برای یادگیری این وبسایت استفاده کنید.

در وبسایت تدان همچنین تعدادی موسسات سبدگردانی و کارشناسان آن ها نیز حضور دارند و در زمان های مختلف در مورد صورت های مالی جدید شرکت های مختلف نظرات تحلیلی ارایه می دهند مثلا وقتی یک شرکت صورت های مالی جدید منتشر می کند بعضی از این موسسات این صورت مالی که معمولا اطلاعات فروش محصولات آن شرکت مورد نظر است را مطالعه می کنند و سپس بیان می کنند که مثلا میزان فروش محصولات نسبت به ماه گذشته 20 درصد افزایش داشته است و اطلاعاتی از این دست.

در نهایت اهمیت و کاربرد وبسایت کدال بسیار بیشتر از وبسایت تدان است و سرمایه گذاران تنها کافیست با نحوه کارکردن با وبسایت کدال آشنا باشند چرا که همه  اطلاعات مورد نیاز آن ها در این سایت وجود دارد.

پیشنهاد میکنم که از طریق ویدیو بالا با نحوه استفاده از وبسایت کدال آشنا شوید.

شاید برایتان سوال باشد که منظور از موسسات سبدگردانی چیست؟

موسسات سبدگردانی موسساتی هستند که دارای مجوز فعالیت معتبر از سازمان بورس می باشند و افراد شاغل در آن موسسات از سابقه و تخصص لازم برخوردار هستند.

وظیفه این موسسات سبدگردانی چیست؟

این موسسات سبدگردانی در حقیقت فعالان بازار بورس هستند و فعالیت هایی همانند صندوق های سرمایه گذاری انجام می دهند یعنی پول شما را دریافت کرده و آن را در سهام شرکت های مختلف سرمایه گذاری می کنند.

همچنین مدام در حال رصد بازار هستند و در اکثر موارد فعالیت ها بدین صورت است که شرکت های بورسی و هیئت مدیره آن ها از این موسسات سبدگردان درخواست می کنند تا با یک سری تکنیک هایی که خودشان بلد هستند، از نوسان بیش از حد قیمت سهام آن شرکت جلوگیری کنند.

یعنی زمان هایی که جو بازار باعث می شود تا قیمت سهام شرکت مورد نظر افت شدیدی را تجربه کند، این موسسات وظیفه دارند تا با خرید سهام و کنترل بازار، از افت شدید قیمت سهام جلوگیری کنند.

چرا هیئت مدیره شرکت ها از این موسسات سبدگردانی چنین درخواستی می کنند؟

زیرا نوسانات شدید بازار که تحت تاثیر هیجانی شدن مردم به هنگام خرید و فروش سهام اتفاق می افتد، سبب می شود تا روند رشد قیمت سهام شرکت به طور عاقلانه و منطقی جلو نرود و مدام در حال نوسان باشد.

به همین دلیل هیئت مدیره شرکت ها به جهت رساندن قیمت سهام شرکت به ارزش اصلی خودش از این موسسات سبدگردانی کمک می گیرد.

در بازار بورس نهاد های مختلفی در کنار بازار بورس فعالیت می کنند مانند:

  • کارگزاری ها
  • صندوق های سرمایه گذاری
  • موسسات سبدگردانی
  • موسسات خدمات مشاوره بورس

در حقیقت زمانی که قرار است از مدیرعامل یک شرکت بورسی سوالاتی پرسیده شود، کارشناسان یکی از نهاد های بالا که مجوز رسمی دارند و در سامانه تدان عضو هستند در صورت تمایلی می توانند سوالات خود را وارد سیستم کنند.

سایر سهامداران و فعالان بازار نیز مانند مردم عادی می توانند از این پرسش و پاسخ که همه آن ها در وبسایت کدال منتشر می شوند در راستای منافع سرمایه گذاری خود بهره ببرند و اطلاعات لازم را کسب نمایند.

با آرزوی موفقیت برای شما

تیم قله سود | نویسنده: میثم نسودی

منتظر نظر های شما کاربران عزیز هستیم. لطفا دیدگاه های خود را برای ما از زیر همین مطلب بفرستید. راستی اگر سوالی درمورد این مقاله برایتان پیش آمد زیر همین مطلب بپرسید تا ما به آن پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست