دیده-بان-بازار-چیست؟

دیده بان بازار در بورس چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

دیده بان بازار در واقع یک بخشی از سایت مدیریت فناوری بورس به آدرس tsetmc.com است. قطعا شما با این وبسایت آشنایی دارید ولی اگر تسلط کافی بر روی آن ندارید و قصد یادگیری آن را به صورت ساده و کاربردی دارید میتوانید از دوره ویدئویی آموزش وبسایت مدیریت فناوری بورس (تابلو خوانی) استفاده کنید.

آموزش سایت مدیریت فناوری بورس
آموزش سایت مدیریت فناوری بورس

چگونه بخش دیده بان بازار را بیاوریم؟

ابتدا به وبسایت مدیریت فناوری بورس به آدرس زیر مراجعه کنید:

tsetmc.com

سپس برای آوردن بخش دیده بان بازار بورس، کافیست شما مطابق تصویر زیر روی آیکون نارنجی رنگ کلیک کنید:

روش آوردن بخش دیده بان بازار بورس

توجه: نحوه چیدمان و نمایش وبسایت مدیریت فناوری بورس در کامپیوتر و گوشی فرقی نمیکند و شما با هر دستگاهی میتوانید از این آموزش استفاده نمایید.

بعد از کلیک بر روی آیکون، برای شما صفحه ای مشابه تصویر زیر باز می شود. این صفحه دقیقا همان صفحه دیده بان بازار بورس است که تمامی نماد های شرکت های موجود در بورس را شامل می شود.

صفحه دیده بان بورس

اگر از کامپیوتر برای مشاهده دیده بان بازار استفاده می کنید، پیشنهاد میکنم که حتما بزرگ نمایی (زوم) صفحه تان را افزایش دهید تا محتوای صفحه را واضح تر و بهتر ببینید.

دیده بان بازار بورس چه کاربردی دارد؟

مهمترین کاربرد آن آسان کردن انتخاب سهام است. در این بخش تمامی شرکت های بورسی که تعداد آنها تقریبا 600 عدد است را میتوانید به راحتی در یک صفحه مشاهده کنید. و یک فایده بزرگ دیده بان بازار این است که سهام شرکت ها را بر اساس حوزه فعالیت آنها تقسیم بندی کرده است.

مثلا اگر شما بخواهید فقط سهام شرکت هایی که در حوزه دارویی فعالیت میکنند را مورد بررسی قرار دهید، میتوانید به راحتی به بخش مربوط به آن مطابق تصویر زیر بروید:

دسته بندی شرکت ها

این نام ها و اعداد هر کدام چه مفهومی را منتقل میکنند؟

هر کس برای اولین بار وارد دیده بان بازار میشود به احتمال زیاد، از دیدن این همه اطلاعات، آمار و ارقام، حسابی گیج می شود و شاید اصلا بی خیال استفاده از این بخش شود. ولی این آمار و ارقام از دور ترسناک به نظر می رسند.

برای مثال در ستون اول سمت راست، نماد های شرکت ها چیده شده اند که اگر نمی دانید نماد چیست میتوانید از مقاله زیر به سادگی مفهوم آن را یاد بگیرید.

در ستون دوم هم که اسامی شرکت ها قرار دارند.

و اما اعداد که بخش مهمی از آنها را ما در جلسه سوم آموزش وبسایت مدیریت فناوری بورس برای شما آماده کرده ایم. برای مشاهده ویدئوی آموزش (100% رایگان)، از لینک زیر استفاده کنید.

موفق و سربلند باشید

تیم قله سود | نویسنده: میثم نسودی

منتظر نظر های شما کاربران عزیز هستیم. لطفا دیدگاه های خود را برای ما از زیر همین مطلب بفرستید. راستی اگر سوالی درمورد این مقاله برایتان پیش آمد زیر همین مطلب بپرسید تا ما به آن پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست