"دامنه نوسان قیمت" در بورس چقدر است؟ و قیمت سهام چگونه بالا و پایین می شود؟
دامنه نوسان قیمت در بورس چقدر است؟

دامنه نوسان قیمت در بورس چقدر است؟

افراد زیادی هستند که با چگونگی افزایش یا کاهش قیمت سهام شرکت ها در بورس آشنا نیستند.

در این مقاله سعی داریم به شما آموزش دهیم که قیمت سهام شرکت ها چگونه تغییر می کند.

گام اول

شرکت ها در بورس به میلیون ها و شاید میلیارد ها قسمت کوچک و مساوی تقسیم می شوند. مثلا شرکت پاکشو به دو میلیارد قسمت مساوی تقسیم شده است.

نام هرکدام از این قسمت های ریز، “سهم” است.

برای مثال قیمت هر سهم از شرکت پاکشو برابر 7500 تومان است.

یک مثال دیگر، شرکت پتروشیمی پارس به 6 میلیارد قسمت مساوی تقسیم شده است و قیمت هر کدام از این سهم ها برابر 8300 تومان است.

گام دوم

قیمت سهم هر شرکت مثلا شرکت پتروشیمی پارس ثابت نیست. مثلا ممکن است افزایش یابد و به قیمت 9000 تومان برسد. یا حتی ممکن است کاهش یابد و به قیمت 7000 تومان برسد.

پس تا اینجا فهمیدیم که قیمت سهم هر شرکت می تواند افزایش یا کاهش پیدا کند.

گام سوم

چه چیزی باعث افزایش یا کاهش قیمت سهم یک شرکت می شود؟

دو عامل باعث افزایش یا کاهش قیمت سهام یک شرکت خواهد شد.

  1. وضعیت تقاضای مردم برای خرید سهام شرکت مورد نظر
  2. میزان عملکرد و سودآوری شرکت مورد نظر

یعنی اگر سود آوری شرکت پتروشیمی پارس افزایش پیدا کند و تمایل مردم برای خرید سهام پتروشیمی پارس بیشتر شود آنگاه قیمت سهام آن افزایش پیدا خواهد کرد.

گام چهارم

قیمت سهام چقدر می تواند کاهش یا افزایش داشته باشد؟

طبق قانون سازمان بورس سرمایه گذاران برای خرید و فروش سهام باید در در روزهای شنبه تا چهارشنبه از ساعت 9 صبح الی 12:30 ظهر با مراجعه به سامانه معاملات، اقدام به خرید و فروش سهام کنند. بورس در روزهای پنج شنبه و جمعه تعطیل است و خرید و فروشی در این روزها انجام نمی شود.

طبق قانون سازمان بورس، قیمت سهام هر شرکت در هر روز معاملاتی یعنی از ساعت 9 صبح الی 12:30، می تواند 5 درصد قیمت دیروز کاهش یا افزایش داشته باشد.

یعنی فرض کنید امروز شنبه است و قیمت هر سهم از شرکت پتروشیمی پارس برابر 8300 تومان است. فردا یعنی یکشنبه وقتی بازار از ساعت 9 صبح بازگشایی می شود و مردم می توانند خرید و فروش را آغاز کنند، قیمت سهام شرکت پتروشیمی پارس می تواند حداکثر 5 درصد قیمت دیروز افزایش یابد.

یعنی حداکثر می تواند تا قیمت 8715 تومان افزایش یابد. همچنین اگر می خواهد کاهش یابد می تواند حداکثر تا قیمت 7885 پایین بیاید.

به عبارتی دیگر در روز یکشنبه، قیمت سهام بین این دو عدد می تواند نوسان داشته باشد و از این بازه قیمتی نمی تواند تجاوز کند.

اینکه قیمت در روز یکشنبه افزایش یابد و به حداکثر خود، در آن روز برسد، به تمایل مردم برای خرید بستگی دارد. اگر تمایل زیاد باشد قیمت افزایش می یابد ولی اگر تمایل برای خرید سهام وجود نداشته باشد، آنگاه قیمت سهام کاهش خواهد یافت.

فرض کنید روز یکشنبه است و ساعت نیز 12:30 است. مشاهده می شود که تمایل برای خرید سهام پتروشیمی پارس در این روز زیاد بوده و قیمت سهام به حداکثر خود در این روز یعنی 8715 رسیده است و بازار با همین قیمت بسته شده است.

 افراد برای خرید و فروش باید منتظر فردا باشند. فردا یعنی دوشنبه، قیمت سهام می تواند 5 درصد قیمت یکشنبه نوسان داشته باشد و همین قانون برای روزهای بعدی هفته نیز صادق است.

برای مثال این گونه است که اگر عملکرد شرکت پتروشیمی پارس آنقدر خوب باشد که در تمامی روزهای هفته، هر روز 5 درصد افزایش قیمت داشته باشد، درعرض یک یا دوماه شاهد رشد چند برابر قیمت سهامش خواهیم بود.

مثلا بعد از گذشت یک ماه، قیمت سهام آن ممکن است به رقم 15000 تومان برسد. آنگاه سهامدارانی که قبلاً سهام همین شرکت را با قیمت 8300 خریداری کرده بودند، با این افزایش قیمت سهام شرکت، سود بیشتری خواهند کرد و می توانند با فروش سهام هایشان سود کسب کنند.

چگونه از قیمت لحظه ای سهام شرکت ها مطلع شویم؟

سازمان بورس وبسایتی را طراحی کرده است که درآن قیمت سهم تمامی شرکت ها و کارخانه ها به صورت آنلاین و دقیق نمایش داده می شود.

وبسایت “مدیریت فناوری بورس” به آدرس www.tsetmc.com همان وبسایتی است که شما می توانید از طریق آن، از آخرین قیمت هر سهم شرکت ها باخبر شوید.

این وبسایت که توسط خود سازمان بورس مدیریت میشود، افزایش یا کاهش شاخص کل را نیز به صورت لحظه ای نشان می دهد.

اگر با وبسایت مدیریت فناوری بورس آشنا نیستید می توانید از آموزش رایگان وبسایت مدیریت فناوری بورس (تابلوخوانی) از طریق لینک زیر استفاده کنید.

آموزش سایت مدیریت فناوری بورس
آموزش سایت مدیریت فناوری بورس

تیم قله سود | نویسنده: میثم نسودی

منتظر نظر های شما کاربران عزیز هستیم. لطفا دیدگاه های خود را برای ما از زیر همین مطلب بفرستید. راستی اگر سوالی درمورد این مقاله برایتان پیش آمد زیر همین مطلب بپرسید تا ما به آن پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست