بورس چه فرقی با فرابورس دارد؟ و فرق بین سهام های تابلوی اصلی و فرعی چیست؟

بورس چه فرقی با فرابورس دارد؟ و فرق بین سهام های تابلوی اصلی و فرعی چیست؟

سازمان بورس شرکت ها را بر اساس پارامتر های مختلفی دسته بندی می کند.

در ایران شرکت ها را به ترتیب سابقه فعالیت، شفافیت ساختار مالی و بزرگی دارایی های شرکت، در گروه های زیر دسته بندی می کنند:

  1. بازار اول تابلو اصلی بورس
  2. بازار اول تابلو فرعی بورس
  3. بازار دوم بورس
  4. فرابورس بازار اول
  5. فرابورس بازار دوم
  6. فرابورس بازار پایه

شرکت ها بر چه اساسی رتبه بندی می شوند؟

خوب دقت کنید که شرکتی که در بازار اول تابلوی اصلی قرار دارد، دارای سابقه فعالیت زیاد، ساختار مالی شفاف، کیفیت سودآوری مناسب، دارایی های قابل توجه و فاقد هر گونه بدهی انباشته می باشد.

شرکت ها همینطور که پارامتر های بالا در آن ها ضعیف تر است مثلا سابقه فعالیت کمتری دارند، به نسبت این ضعف در بازار های بعدی دسته بندی می شوند به طوری که بازار پایه فرابورس دارای شرکت هایی تازه تاسیس و ضعیف و بدون پشتوانه مستحکم می باشد.

خوب دقت کنید که قرار گرفتن در هر کدام از این بازار ها الزامات و قوانین مخصوص به خودش را دارد که در صورتی که شرکتی بخواهد از یک بازار، به بازار بالاتر خود ارتقا یابد می بایست الزامات تعیین شده توسط سازمان بورس ویژه بازار بالاتر را داشته باشد.

بعضی از این الزامات را در بالا برای شما نام بردم که بدانید دقیقا شرکت ها بر اساس چه پارامتر هایی دسته بندی می شوند.

سازمان بورس هرسال وضعیت مالی شرکت ها را مورد بررسی قرار می دهد و در صورتی که شرایط لازم را برای حضور در بازار مربوطه را نداشته باند به بازار پایین تر منتقل می شوند.

شرکت هایی که عرضه اولیه می شوند، در کدام بازار قرار می گیرند؟

نکته مهم: شرکت هایی که به تازگی از طریق فرآیند عرضه اولیه وارد بورس می شوند در ماه های اولیه حضورشان در بورس، بازار خاصی برای آن ها مشخص نمی شود و یا به عبارتی در هیچ بازاری دسته بندی نمی شوند.

چرا؟

دلیل آن این است که طبق دستورالعمل سازمان بورس این شرکت ها می بایست مدتی تحت بررسی های دقیق و آزمون های مختلف توسط سازمان بورس قرار گیرند تا مشخص شود سطح شرکت مطابق با کدام بازار می باشد و همچنین نحوه عملکرد شرکت نیز مدتی زیر ذربین قرار می گیرد.

نکته دوم

در خرید و فروش سهام شرکت ها، هیچ تفاوتی بین شرکت های بورس و فرابورس وجود ندارد و شما براحتی می توانید سهام هر شرکتی را که تمایل داشتید، خرید و فروش کنید.

خرید و فروش سهام شرکت های بورس و فرابورس همگی در یک پنل معاملاتی انجام می شود.

بهترین باشید و حرفه ای

تیم قله سود | نویسنده: میثم نسودی

منتظر نظر های شما کاربران عزیز هستیم. لطفا دیدگاه های خود را برای ما از زیر همین مطلب بفرستید. راستی اگر سوالی درمورد این مقاله برایتان پیش آمد زیر همین مطلب بپرسید تا ما به آن پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست