بازیگر سهم کیست؟
بازیگر سهم کیست؟

بازیگر سهم کیست؟ و چگونه بفهمیم حقوقی در حال بازی دادن سهم است؟

افراد زیادی به دنبال کسب اطمینان راجع به این موضوع هستند که آیا به راستی عده ای خاص وجود دارند که درحال کنترل وضعیت معاملات در بورس هستند؟

دقت کنید که یکی از اصطلاحات رایج بین سرمایه گذاران بورس این است که می گویند فلان سهم، بازیگر خوبی دارد و یا اینکه می گویند بازیگر سهم با استفاده از یک سری تکنیک ها از افزایش قیمت سهام شرکت جلوگیری میکند.

شما نیز قطعاً این جملات را شنیده اید و یا اینکه با چنین سوالاتی در ذهن خود به هنگام خرید و فروش سهام مواجه شده اید.

اما بیایید به صورت حرفه ای تر به این موضوع نگاه کنیم.

بهتر است ابتدا مفهوم واقعی واژه “بازیگر سهم” را باهم مرور کنیم:

بازیگر سهم کیست؟

بازیگر سهم، یک اصطلاح عامیانه است اما درحقیقت به گروهی ثروتمند اطلاق می شود که به دلیل داشتن پول زیاد و سهام زیاد در یک یا چند شرکت می توانند جریان افزایش یا کاهش قیمت را در یک شرکت با استفاده از ترفند هایی که بلد هستند، تحت کنترل خود بگیرند و روند بازار را به سمتی که خودشان تمایل دارند، سوق دهند.

اما تعریف بالا یک تعریف کلی بود که فرایند اصلی پیرامون واژه بازیگر سهم را به طور کلی شرح می داد.

اما آیا این اقداماتی که از سوی بازیگر سهم انجام میشود جنبه ی منفی دارد یا مثبت؟

و یا اینکه تاثیرات این اقدام بر سهامداران معمولی و حقیقی چگونه است؟

در بعضی موارد به این بازیگران سهم، حقوقی سهم نیز گفته می شود.

این بازیگران دقیقا چکار میکنند؟

این بازیگران سهم یا به عبارتی دیگر، همان حقوقی ها از انجام این ترفند ها یا اقداماتی که در زیر به بیان آن ها می پردازیم، هم نیت مثبت دارند و هم نیت منفی و سودجویانه.

بعضی از آنها صرفا سودجویان بازار بورس هستند و بعضی دیگر در حقیقت به حمایت از وضعیت بازار فعالیت میکنند.

بازیگران منفی سهم و نیت آن ها

بازیگران سهم با نیت منفی یا همان سوداگری و کسب سود زیاد، همان هایی هستند که از ثروت زیادی برخوردار هستند.

آنها معمولا در فرصتی مناسب سهام های زیادی را از یک شرکت بخصوص خریداری کرده اند. سپس به کلافه کردن سهامداران خرد و کم سرمایه اقدام می کنند.

به این صورت که این بازیگران هر زمان که مشاهده می کنند قیمت سهام یک شرکت در حال افزایش است، با عرضه کردن قطره چکانی سهام های خود در بازار، باعث می شوند تا قیمت سهام شرکت افزایش پیدا نکند و بصورت راکد در مدت زمان چند ماه باقی بماند در این حالت سهامداران خرد و مردم عادی از اینکه سهامشان مدت زیادی است رشد نکرده است، حسابی کلافه میشوند و اقدام به فروش سهام های خود میکنند.

در این حالت همان بازیگران سوداگر سهم به هدف خود میرسند. آنها با کلافه کردن سهامداران خرد، سهام آنها را با قیمت پایین از دستشان در می آورند و صاحب تعداد کلانی از سهام می شوند.

حال بعد از گذشت چند ماه همان تعداد سهام های زیادشان را با قیمت بسیار بالاتر به افرادی که برای خرید سهام صف کشیده اند، میفروشند و سود های بسیار کلان می برند.

راه حل مقابله با این بازیگران سهم چیست؟

تنها راهش این است که وقتی حس میکنید سهام هایتان برای مدتی است که رشد نکرده اند و راکد مانده اند، از فروش آنها اجتناب کنید و بیشتر صبر کنید.

چرا که حقوقی که نیت شوم در سر دارد قصد دارد سهامتان را از دستتان در بیاورد. پس صبر کنید و بازیچه دست آنها نشوید.

بازیگران سهم با نیت مثبت

این گروه ها همان سهامداران عمده خود شرکت هستند و یا اینکه موسسه بازارگردانی هستند که مستقیماً مورد تایید هیئت مدیره شرکت بوده و توسط خود هیئت مدیره به این امر منصوب شده اند.

این بازارگردانان مثبت چه اقداماتی انجام میدهند؟

این بازیگران مثبت از سوی خود شرکت مسئول شده اند تا از نوسانات شدید قیمت سهم جلوگیری کنند و در زمان هایی که جوّ کلی بازار تحت تاثیر خبر های بد سیاسی و اجتماعی دچار افت قیمت های شدید می شود و مردم برای فروش سهام هجوم می آورند، این بازیگران مثبت با خریدن سهام اقدام به حفظ ارزش سهام شرکت میکنند و نمی گذارند که قیمت بیش از حد افت کند.

این بازیگران همچنین زمان هایی که تقاضا برای خرید سهام شرکت خیلی افزایش می یابد، اقدام به فروش سهام خود می کنند تا از حباب شدن قیمت سهم جلوگیری کنند تا بدین صورت یک روند صعود منطقی مطابق با عملکرد و صورت های مالی شرکت حاصل شود.

سرمایه گذاران خرد در مقابل این اتفاقات بهتر است چه عکس العملی نشان دهند؟

سرمایه گذران خرد بهتر است از چک کردن قیمت سهام هایشان به صورت روزانه اجتناب کنند چرا که ممکن است تحت تاثیر همین روند ها فریب بخورند و سهامشان را بفروشند.

پس تا جایی که میتوانید از فروش سهام های خود پرهیز کنید و از چک کردن روزانه قیمت سهم ها اجتناب کنید.

با آروزی موفقیت شما سهامداران پر انرژی.

تیم قله سود | نویسنده: میثم نسودی

منتظر نظر های شما کاربران عزیز هستیم. لطفا دیدگاه های خود را برای ما از زیر همین مطلب بفرستید. راستی اگر سوالی درمورد این مقاله برایتان پیش آمد زیر همین مطلب بپرسید تا ما به آن پاسخ دهیم.

1 دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • با سلام و خسته نباشید .
    خیلی معلومات بورس ادم بالا میره
    من تابحال تابلو خوانی را بلد نبودم ممنونم که توضیح دادید ب اندازه که بفهمم سردرآوردم .
    تشکر

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست