بازار بورس چگونه کار می کند؟

بازار بورس چگونه کار می­کند؟

چند وقت پیش کتابی می­خواندم با عنوان گوگل چگونه کار میکند. این کتاب من را به فکر این انداخت که مقاله بازار بورس چگونه کار می­کندرا بنویسم.

بازار بورس بر سه اصل کار می کند.

اصل اول ، شرکت ها خوشحال می­شوند

راه اندازی و وجود بورس در تمامی کشورهای توسعه یافته نقش کلیدی را در اقتصاد ایفا میکند. در حقیقت بورس در یک کشور خدمت بسیار بزرگی به شرکت ها و کارخانه های آن کشور، هم در حوزه خدماتی و هم در حوزه تولیدی برعهده دارد.

بورس در حقیقت با جمع آوری نقدینگی خرد و درشت مردم و تزریق آن به شرکت ها وکارخانه های تولیدی، دانش بنیان و استراتژیک صنعت کشور باعث چرخیدن چرخ آن شرکت ها و کارخانه ها می شود و نیاز آنها به جذب سرمایه را از این طریق تامین میکند. با این مزیت شرکت ها دیگر مشکل سرمایه ندارند و به مرور زمان و با جمع شدن سرمایه های خرد و درشت از مردم، اقدام به راه اندازی پروژه های جدید و طرح های تحقیق و توسعه می کنند. آن ها بیشتر از گذشته میتوانند رشد کنند و سود آوری آن ها چندین برابر میشود.

اصل دوم ، مردم خوشحال می­شوند

در زاویه ای دیگر، مردم وقتی پول خود را بجای انبارکردن در حساب های راکد بانکی و دلارهای خانگی وارد بورس کنند و صاحب بخشی از سهام شرکت ها حتی به مقدار کم باشند، می توانند از سود و درآمد آن شرکت ها بهره مند شوند. سود و منفعتی که از طریق بورس عاید مردم میشود به مراتب خیلی بیشتر از حساب های بانکی، طلا و دلار های خاک خورده است. رشد شاخص کل بورس میتواند این مساله را براحتی تایید کند. چرا که شما با پولتان در بورس در حال کسب وکار و تولید هستید و این به راستی با انبار کردن پول در حساب های بانکی تفاوت خواهد کرد.

شما با سرمایه گذاری در بورس به کارخانه های تولیدی کمک می کنید. اما با خریدن دلار، سکه و طلا باعث کاهش ارزش پول ملی خواهید شد. همچنین شما با قرار دادن پول خود در بانک، سبب افزایش قیمت مسکن خواهید شد. بانک ها توانایی راه اندازی کسب وکار را ندارند، به همین دلیل برای اینکه به شما سود بانکی بدهند، مجبورند وارد بازار خرید و فروش مسکن شوند که همین مساله باعث افزایش قیمت مسکن خواهد شد.

اصل سوم ، اقتصاد کشور مرزهای رشد را می­شکند

با مطالعه اقتصاد های شکوفا و قدرتمند در دنیا به نکته ی بسیار جالبی میرسیم. آیا میدانید آن نکته چیست؟ اقتصاد هایی که در سطح اول قدرت فعالیت می کنند و به اصطلاح عام توپ تکانشان نمی­دهد، در یک ویژگی مشترک هستند و آن حضور حداقل 88 درصد مردم آن کشور در بورس آن کشور است. یعنی از یک نوجوان که پول اندکی پس انداز کرده است تا یک شخص کاملا توانمند از لحاظ مالی، همگی پول خود را وارد بورس کرده اند تا چرخ تولید و اقتصاد، با حداکثر قدرت و نیرو حرکت کند.

این کار هم برای مردم سود دارد و هم برای شرکت ها. در این استراتژی شما کسی را نمی بینید که پول خود را صرف خرید دلار و سکه و خواباندن در حساب های راکد بانکی نماید. افراد از کودکی یاد می گیرند که سرمایه گذاری چیست و از همان دوران اقدام به سرمایه گذاری می کنند. زیرا هم برای خودشان خوب است و هم برای کشوری که در آن زندگی خواهند کرد.

تیم قله سود | نویسنده: میثم نسودی

منتظر نظر های شما کاربران عزیز هستیم. لطفا دیدگاه های خود را برای ما از زیر همین مطلب بفرستید. راستی اگر سوالی درمورد این مقاله برایتان پیش آمد زیر همین مطلب بپرسید تا ما به آن پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست