اندیکاتور در تحلیل تکنیکال چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

اندیکاتور در تحلیل تکنیکال چیست؟ و چه کاربردی دارد؟

اندیکاتور در حقیقت اصطلاح فارسی واژه انگلیسی indicator به معنای نشان دهنده و بیان کننده می باشد.

بیایید به طور پایه ای توضیح دهیم.

تحلیل تکنیکال بر دوپایه استوار است:

  1. اندیکاتور (indicator)
  2. الگو های نموداری

پس از همین ابتدا خوب است بدانید که یک سرمایه گذار که از تحلیل تکنیکال برای سودآوری استفاده می کند، در حقیقت از این دو ابزار برای شناسایی فرصت های سرمایه گذاری و پیش بینی روند قیمت سهام استفاده می کند.

اما در اینجا موضوعِ صحبت ما اندیکاتور می باشد و بیشتر قصد داریم در مورد این موضوع صحبت کنیم.

اندیکاتور چیست؟

اندیکاتور در حقیقت یک ابزار نرم افزاری است که در پنل های معاملاتی کارگزاری ها در قسمت نمودار سهام وجود دارد و معمولا یک منحنی است که بیانگر مفهوم خاصی در مورد روند قیمت سهام می باشد و معمولا محاسبات سخت و پیچیده ای دارد اما با دیجیتال شدن ابزار های نموداری تنها با یک کلیک می توان از آن ها استفاده نمود اما در گذشته فردی که قصد استفاده از آن ها را داشت می بایست خودش روی کاغذ با صرف وقت بسیار زیاد این منحنی ها را برای خودش رسم می کرد.

این اندیکاتور را در طول زمان توسط افراد زیادی توسعه یافته اند و تعداد آن ها هم زیاد است و هر کدام توانمندی متفاوتی برای بیان اطلاعات کلیدی در زمینه شناسایی فرصت های سرمایه گذاری و صحت عملکرد دارند.

بعضی از آن ها با گذشت زمان مشخص شده اند که از درجه اعبتار خارج هستند و سرمایه گذاران تکنیکال دیگر از آن ها استفاده نمی کنند.

البته هم اکنون نیز بعضی از اندیکاتور های تحلیل تکنیکال از درجه اعتبار و صحت بالاتری نسبت به سایر برخوردار هستند.

در استفاده از تحیل تکنیکال باید توجه داشت که اندیکاتور های تحلیل دارای یک محاسبات ریاضی هستند که دانستن آن ها برای سرمایه گذار هیچ کاربردی ندارد و صرفاً سرمایه گذار یابد نحوه استفاده از این ابزار ها را بلد باشد و بتواند از طریق آن ها فرصت های سرمایه گذاری را شناسایی کند و سودآوری خود را در بورس به حداکثر برساند.

تیم قله سود در دوره آموزشی تحلیل تکنیکال خود بهترین و حرفه ای ترین مهارت های تحلیل تکنیکال را برای شما تدوین کرده است که می توانید از همین امروز خرید و فروش سهام با استفاده از روش های تحلیل تکنیکال را آغاز نمایید.

اندیکاتورها معمولا انواع مختلفی دارند که با اهداف متفاوتی مورد استفاده قرار می گیرند.

بعضی از آن ها ویژه شناسایی آغاز صعود یا نزول قیمت سهام هستند و بعضی دیگر صرفا نشان دهنده ضعیف شدن یک روند صعودی و تبدیل شدن آن به یک روند نزولی می باشند.

برخی دیگر نیز صرفاً در زمان هایی مورد استفاده قرار می گیرند که روند قیمت سهام نه نزولی است و نه صعودی بلکه در یک بازه ثابت مدام در حال نوسان است.

در این حال این اندیکاتور ها کمک می کنند تا در زمان های کف قیمتی، سهام خریداری کنید و در زمان هایی که قیمت به حداکثر خود می رسد اقدام به فروش سهام هایتان کنید.

حرفه ای باشید و پیروز

تیم قله سود | نویسنده: میثم نسودی

منتظر نظر های شما کاربران عزیز هستیم. لطفا دیدگاه های خود را برای ما از زیر همین مطلب بفرستید. راستی اگر سوالی درمورد این مقاله برایتان پیش آمد زیر همین مطلب بپرسید تا ما به آن پاسخ دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست