آیا نوسان گیری خوب است؟ نوسان گیری بهتر است یا سرمایه گذاری بلند مدت؟

در این مقاله قصد داریم درمورد یکی از اشتباهاتی که سرمایه گذاران مرتکب می شوند صحبت کنیم.

دیده می شود که افراد مخصوصاً جوان ها پس از آنکه اندکی با بورس و نحوه معامله کردن آشنا شدند، روشی را در پیش می گیرند که به “نوسان گیری و سهام بازی” شهرت دارد. البته خودشان این موضوع را متوجه نمی شوند و ناخودآگاه دچار این اشتباه می شوند. راستش را بخواهید خود من هم وقتی به تازگی فعالیت در بورس را شروع کرده بودم، دچار این اشتباه می شدم. جالب اینجاست حتی از آن لذت هم می بردم اما این لذت فقط در ذهنم بود و در عمل هیچ مزیت و سودی برایم نداشت.

فکر میکنم دقیق تر باید توضیح بدهم.

نوسان گیری و سهام بازی، شیوه ای از سرمایه گذاری است که در آن افراد بعد از تحلیل شخصی خود و یا توصیه اطرافیان، سهام شرکتی را که فکر می کنند قیمتش پایین است را خریداری می کنند و منتظر می مانند تا قیمتش افزایش پیدا بکند و بعد آن را می فروشند. اینکه با چقدر افزایش قیمت راضی شوند تا سهامشان را بفروشند بستگی به سلیقه و اهدافشان دارد.

این افراد با این الگوی رفتاری، سهام را خریداری می کنند و ممکن است همان روز بفروشند و یا حداکثر آن را یک هفته نگه دارند و سپس آن را با درصد سودی که مناسب میدانند، می­فروشند. همانطور که اول گفته شد، این شیوه بیشتر توسط افراد تازه وارد به بورس مورد استفاده قرار می گیرد زیرا آن ها به تازگی وارد بورس شده اند و مهارت های سرمایه گذاری را نیاموخته اند.

بهترین استراتژی سرمایه گذاری چیست؟

بعد از مدتی سهام بازی متوجه شدم که بازار بورس، بازار نوسانات است. یک روز قیمت پایین است و روز دیگر بالا میرود. وقتی سهامی را میخرید و با تحلیل خود انتظار دارید که فردا قیمت آن افزایش پیدا کند، این احتمال هم وجود دارد که تحلیل شما درست نباشد و قیمت کاهش پیدا کند.

بدتر از آن هم ممکن است، شاید فردا قیمت پایین تر بیاید. در این روش چون تعداد دفعات خرید و فروش زیاد است و فرد چندین بار در طول هفته معامله انجام میدهد، تصور می کند هر چه بیشتر خرید و فروش کند، بیشتر سود خواهد کرد. اما در حقیقت کارمزد هایی که بابت هر معامله پرداخت می کند، تمام سود او را از بین برده است.

به این نتیجه رسیدم که

به جای آنکه خود را همراه نوسانات امروز و فردای بازار بالا و پایین ببرم، تصمیم گرفتم روی بازه های بلندتر متمرکز شوم. یعنی تحلیل هایم را مثلا برای شش ماه آینده انجام دهم. چراکه متوجه شدم پیش بینی و تحلیل روزانه قیمت سهم، در بازاری که ذاتش نوسانات روزانه است، کاری بسیار سخت و در بعضی موارد غیرممکن است. اما در عوض من جایگاه قیمت را برای شش ماه آینده تحلیل میکنم چرا که بهتر میتوانم بگویم جایگاه قیمت در چه محدوده ای قرار خواهد گرفت.

حال اصلا مهم نیست در این شش ماه، قیمت چقدر نوسان کند چون ذات بازار بر نوسان است. اما در نهایت قیمت به چیزی که من تحلیل کرده ام خواهد رسید. با استفاده از روش های تحلیل میتوان روند رشد یا افت قیمت سهام شرکت ها را بدست آورد. اما با هیچ روشی نمیتوان ریز نوسانات روزانه شرکت ها را عینا پیش گویی کرد. تحلیل قیمت سهام برای بازه کمتر از دوماه عملا بی­ معناست و صرفا یک پیش گویی است که هیچ پایه و اساسی ندارد.

کلام آخر ، ورن بافت در کتاب 23 قانون موفقیت، تکلیف را مشخص می کند

او که از سخن مشابهی از “بنجامین گراهام” ، در کتاب سرمایه گذار هوشمند استفاده میکند، میگوید : بازار بورس مانند شخصی است که از اختلالات روانی رنج میبرد، هرروز حال و روز متفاوتی دارد، یک روز حالش خوب است و روز دیگر بد. اوکاملا غیر قابل پیش ­بینی است تنها کاری که باید انجام دهی این است که هر روز حالش را نپرسی، چون ممکن است تو را هم دیوانه کند.

تیم قله سود | نویسنده: میثم نسودی

منتظر نظر های شما کاربران عزیز هستیم. لطفا دیدگاه های خود را برای ما از زیر همین مطلب بفرستید. راستی اگر سوالی درمورد این مقاله برایتان پیش آمد زیر همین مطلب بپرسید تا ما به آن پاسخ دهیم.


عرضه اولیه

همه چیز درباره عرضه اولیه

این مقاله شامل “راهنمای کامل” خرید عرضه اولیه در بورس اوراق بهادار است. هر آنچه که باید درباره عرضه اولیه بدانید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست